III Zlot

(tajna kwatera Zlotu)

Historia Bornego Sulinowa

Tajne

Pierwsze wzmianki o dzisiejszym Bornem datowane są na rok 1587, kiedy osadnicy z Dolnej Saksonii założyli tu osadę Gross Born, co w wolnym przekładzie przetłumaczyć można jako "Wielki Zdrój" bądź "Wielka Studnia". W tym samym mniej więcej czasie na terenie dzisiejszego Bornego powstała wieś Linde, później określona jako "Lipa by Krangen" - Lipa koło Krągów. W latach 1939-1936 zbudowano tu miasto wojskowe, jako zaplecze dla istniejącego poligonu Szkoły Artylerii Wermachtu. To tutaj koncentrowały się jednostki dywizji pancernej Guderiana przed wrześniowym atakiem na Polskę, tutaj też Rommel szkolił swój korpus na afrykańską batalię. Na południe od Bornego Sulinowa zlokalizowano w latach wojny zespół obozowy Oflag II Gross Born. Przetrzymywany był tam autor "Pierwszego dnia wolności", pisarz i dramaturg, Leon Kruczkowski. Po II wojnie światowej obszar przejęły stacjonujące w okolicznych lasach jednostki Armii Radzieckiej i utrzymały jego militarny charakter, tworząc bodaj najlepiej strzeżoną bazę Północnej Grupy Wojsk. W ewidencji gruntów gminy Silnowo obszar ten figurował jako "tereny leśne". Był to teren zamknięty, o przeznaczeniu typowo militarnym (strategicznego znaczenia), a więc z natury rzeczy tajny, wyjęty spod jurysdykcji polskiego wymiaru sprawiedliwości, poniekąd "wycięty" ze struktury terytorialnej kraju. Był to bowiem prawdopodobnie teren tajnych eksperymentów wojskowych i ukrytych wyrzutni atomowych. Miasto słynie jednak z tajemniczych i niezbadanych do dzisiaj rozbudowanych podziemi. Liczne przekazy głoszą, że pod ziemia znajdują się schrony i korytarze, fabryki, hale oraz laboratoria przemysłowe. Garnizon przez dziesiątki lat żył niezależnie od otaczającego go świata. Na potrzeby armii wytwarzano w nim najważniejsze produkty i artykuły spożywcze. Po wyjściu wojsk radzieckich, 5 czerwca 1993 roku, Borne Sulinowo rodzi się po raz drugi, otrzymując wkrótce potem prawa miejskie. Od tego dnia rozpoczął się proces zagospodarowania leśnego garnizonu.

Informacje o Zlocie

???????????

Klub Imprez na Orientację "ALBATROS" Koszalin na zlecenie Komisji Imprez na Orientację Zarządu Głównego PTTK
Kierownik imprezy - Paweł Fąferek

???????????????

???????

Zlot wspierany jest przez Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej.

?????

Bazą Zlotu jest Szkoła Podstawowa w Bornem Sulinowie, położona przy ulicy Bolesława Chrobrego 25.

??????

Mapka dojazdowa

Ze Szczecinka autobusami PKS lub prywatną linią mikrobusowa "?". Ostatni kurs w piątek ? godz. 22.15 (przystanek obok dworca ???).

??????????????????

Zgłoszenia należy kierować na adres:
Paweł Fąferek
ul. Długie Ogrody 26/91, 80-765 Gdańsk
do dnia 29 listopada 2000 r.

????????????? ?????

Po terminie zgłoszeń wpisowe wzrasta ? 10 zł
Wpisowe należy przesłać na konto:
IMPRESJA - promocja, public relations
WBK SA Oddział w Gdańsku
10901098-2170196-128-00-0-999
z dopiskiem "III Zlot PInO"

????????

Istnieje możliwość zamieszkania w pensjonacie. Cena noclegu wynosi około 20 zł.

????????????? ???????????????

??????????

O wszystkich sprawach związanych ze Zlotem informacji udziela Paweł Fąferek pod nr te1. (0501) 031 852 lub wieczorem (058) 305 42 28 i przez internet: impresja@2com.pl
www.man.koszalin.pl/albatros

Patronat nad Zlotem objął
Burmistrz Bornego Sulinowa, Pan Jacek Chrzanowski

PROGRAM ZLOTU

???????, 1 ???????

15.00 - przyjmowanie uczestników
21.00 - zwiedzanie miasta z przewodnikiem
23.00 - ognisko turystyczne

???????,2 ???????

8.00 - śniadanie
9.00 - uroczyste rozpoczęcie Zlotu
9.00 - cykl imprez rekreacyjnych

14.00 - obiad
14.30 - zebranie Komisji InO ZG ????
15.30 - spotkanie aktywu Przodowników
19.30 - uroczystość 10-lecia Klubu "ALBATROS" (biesiada turystyczna)
22.00 - nocne manewry
23.00 - biesiady ciąg dalszy

???????????, 3 ???????

8.00 - śniadanie
8.30 - wykwaterowanie
10.00 - uroczyste zakończenie Zlotu

10-???????? ????? "????????"

Wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników Zlotu zapraszamy na uroczysta biesiadę z okazji 10-lecia Klubu "ALBATROS", która odbędzie się sobotniego wieczora.